Hej kolęda, kolęda …czyli bożonarodzeniowe tradycje w Krainie Sanu

W niedzielę, 11 grudnia w Grodzisku Dolnym w hali sportowej przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II, odbył się konkurs Bożonarodzeniowy, zorganizowany  już kolejny raz przez Stowarzyszenie „Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania, tym razem przy współpracy  Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym, pod patronatem Wójta Gminy Pana Jacka Chmury. 

Celem cyklicznie już organizowanego  konkursu jest przede wszystkim podtrzymywanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia ale także aktywizacja i pobudzanie inicjatyw środowisk lokalnych dla zachowania wiedzy o tradycjach, zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych.

Wzięły w nim udział osoby fizyczne, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich oraz podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i środowiskowych.

Wszystkich uczestników  konkursu oraz zaproszonych gości powitał w imieniu swoim i Stowarzyszenia ,  Wójt Gminy Pan Jacek Chmura oraz Pani Katarzyna Mach – Wawrzaszek Dyrektor  Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym.

 

Trudnej pracy w komisji konkursowej,  podjęli się : Pani Marta Zdeb – kwiaciarka oraz twórczyni ludowa z Leżajska, Pani Helena Chmiel – pracownik Urzędu Gminy Grodzisko Dolne, Pani Małgorzata  Burda-Król  –  instruktor plastyki  oraz Pan Jerzy Gdański – Przewodniczący Rady Gminy Grodzisko Dolne.

Uczestnicy konkursu wystawili prace w dwóch kategoriach : szopka bożonarodzeniowa oraz ozdoba-stroik, przez co komisja stanęła przed bardzo trudnym zadaniem aby spośród ogromu prac wybrać te niepowtarzalne, najpiękniejsze i najbardziej przypominające o naszych tradycjach.

Podczas gdy komisja dokonywała oceny prac, zebrani mogli obejrzeć widowisko kolędnicze w wykonaniu Zespołu „Leszczynka” z Wólki Grodziskiej oraz Zespołu i Kapeli „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego, występ zespołu śpiewaczego „Wiola”, natomiast na „wesoło” Kabaret „Big Baby”  z Leżachowa wystąpił z programem pt. „Szopka Bożonarodzeniowa” a Zespół „Dolany” z Żołyni zaprezentował  starodawny obrzęd „Darcie pierza”.

Czas oczekiwania na werdykt komisji konkursowej uprzyjemniał  również wspaniały koncert Orkiestry Dętej z Grodziska Dolnego.    

Można było również zapoznać się z najnowszą  publikacją pt. „Z ludowych tradycji Grodziska” autorstwa Jana Grada.

Po bardzo długich obradach, komisja podjęła werdykt.  Przed jego odczytaniem Przewodniczącą komisji Pani Marta Zdeb dodała, iż dokonano oceny prac  przede wszystkim według takich kryteriów jak : powiązanie z lokalną tradycją, wykorzystanie naturalnych materiałów, ogólne wrażenie artystyczne i oryginalność i pomysłowość wykonania.

Zwycięzcy konkursu w kategorii „Szopka Bożonarodzeniowa”

I miejsce  –  Bronisława Bajor z Pigan gm. Sieniawa

II miejsce – Beata Miś z Wólki Grodziskiej   gm. Grodzisko Dolne

III miejsce – Świetlica Socjoterapeutyczna w Dąbrowicy gm. Kuryłówka

wyróżnienie : Koło Gospodyń Wiejskich z Zapałowa gm. Wiązownica

wyróżnienie : Świetlica Środowiskowa w Słobodzie  gm. Kuryłówka

Zwycięzcy konkursu w kategorii „ozdoba  – stroik”

I miejsce  – Koło Gospodyń Wiejskich z Zapałowa gm. Wiązownica

II miejsce – Stowarzyszenie „Kobiety dla Makowska” gm. Jarosław

III miejsce – Stowarzyszenie „Aktywne w Sieniawie” gm. Sieniawa

wyróżnienie : Agnieszka Grzywna z Wólki Grodziskiej gm.  Grodzisko Dolne

wyróżnienie : Stowarzyszenie „Kobiety Gminy Grodzisko Dolne” gm. Grodzisko Dolne

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i  dziękujemy wszystkim  nie tylko za  uczestnictwo w konkursie ale przede wszystkim za poniesiony trud podczas wykonywania tych wspaniałych ozdób i szopek , które pomagają zachować w naszej pamięci dawne,  ale jak piękne tradycje.