Wystawa polsko – węgierska już za nami!

W dniu 21 lipca br. w Pruchniku partnerzy projektu międzynarodowego tj. Stowarzyszenie ,,Kraina Sanu” – LGD, Lokalna Grupa Działania ,,Pogórze Przemysko – Dynowskie” oraz Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie ,,Z Tradycją w Nowoczesność” wzięły udział w polsko-węgierskiej wystawie produktów i usług lokalnych. Wystawa zorganizowana została w ramach międzynarodowego projektu współpracy pn. „W poszukiwaniu niecodziennych inspiracji do promocji obszarów”, który realizowany jest przez 3 partnerskie LGD wraz z Węgierską Lokalną Grupą Działania z okolic Jaszapati (Jászsági Kistérségi Helyi Közösség Egyesülete).

Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach tzw. inicjatywy LEADER objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem projektu jest „Promocja obszaru partnerskich LGD poprzez organizację polsko – węgierskich wystaw, pokazów produktów i usług lokalnych, publikację kulinarną i materiały reklamowe”.

Nasi węgierscy partnerzy przyjechali do nas liczną grupą. Podczas wystawy zaprezentowali swoje lokalne produkty i wyroby, m. in. węgierskie wina i piwa, wędliny, sery, przyprawy z papryki, makarony, miody oraz przepiękne rękodzieło m.in. obrazy, wyroby z wełny i ręcznie wykonaną biżuterię. Na scenie wystąpił również Folkowy Zespół Taneczny „Pantlika” z obszaru działania Węgierskiej Lokalnej Grupy subregionu Jászság, a także zespoły folklorystyczne z Czech i Polski. Na wystawie zaprezentowali się również polscy wystawcy, którzy prezentowali ręcznie robione obrazy, rzeźby, maskotki z włóczki, zabawki z drewna, wyroby z wikliny a także ceramikę. Ponadto KGW przygotowały tradycyjne polskie potrawy. Dla najmłodszych uczestników wystawy przygotowane były różne atrakcje m.in. dmuchany plac zabaw oraz malowanie twarzy. Osoby które przybyły na wystawę miały możliwość degustacji potraw regionalnych zarówno polskich jak i węgierskich. Uwieńczeniem wystawy był koncert zespołu ROKICZANKA.

Serdecznie dziękujemy Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku za wspaniałą organizację. Dziękujemy również partnerom projektu i uczestnikom wystawy.