W poszukiwaniu niecodziennych inspiracji do promocji obszarów

W dniu 08.06.2019 r. w miejscowości Jászkisér na Węgrzech, Stowarzyszenie ,,Kraina Sanu” – LGD, Lokalna Grupa Działania ,,Pogórze Przemysko – Dynowskie” oraz Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie ,,Z Tradycją w Nowoczesność” wzięły udział w polsko-węgierskiej wystawie produktów i usług lokalnych, organizowanej w ramach projektu „W poszukiwaniu niecodziennych inspiracji do promocji obszarów”.Jest to międzynarodowy projekt współpracy realizowany przez 3 partnerskie LGD wraz z Węgierską Lokalną Grupą Działania z okolic Jaszapati (Jászsági Kistérségi Helyi Közösség Egyesülete).
Z obszaru 21 gmin Województwa Podkarpackiego zrzeszonych w trzech Lokalnych Grupach Działania wzięli udział wystawcy, którzy promowali swoje produkty, usługi i kulturę.

Po przybyciu na miejsce Węgierscy Partnerzy projektu przywitali  serdecznie uczestników z Polski biorących udział w wystawie. Osoby reprezentujące naszą LGD eksponowały przepiękne rękodzieło, fotografie, rzeźby, obrazy oraz regionalne potrawy do degustacji z obszaru gminy Adamówka, Kuryłówka, Jarosław, Sieniawa, Tryńcza i Wiązownica.

Nasza wystawa towarzyszyła XXV Międzynarodowemu Zjazdowi Jasów. Krajem Jasów bowiem nazywany jest obszar działania węgierskiej lokalnej grupy, z którą projekt realizujemy.

Panie reprezentujące obszar LGD „Kraina Sanu” na ręce Prezesa Związku Jasów oraz Prezesa Węgierskiej LGD wręczyły gościnniki  chlebowe pieczone na liściu kapusty, produkt ten jest wpisany na Ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych.
Nasz pobyt uświetniła swoim występem Kapela „Bachórzanie” przy której bawiły się tłumy odwiedzających oraz wystawiających się twórców.

W ramach projektu współpracy międzynarodowej nasi węgierscy partnerzy odwiedzą nas w Polsce w dniu  21 lipca br. podczas Jarmarku Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki” w Pruchniku i zaprezentują tam swoje lokalne produkty.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu. Będzie to niezwykła okazja do zapoznania się z tradycją i kulturą węgierską.

Poniżej zamieszczamy fotorelację z wizyty na Węgrzech.