,,PROWadzimy na starcie”

Stowarzyszenie „Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania  w dniu 2 lipca br. wzięła udział w nagraniach realizowanych przez TVP Rzeszów na potrzeby  filmu promującego pt. „PROWadzimy na starcie” przedstawiającego działalność i aktywność  naszego Stowarzyszenia w ramach poprzedniej perspektywy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 oraz planami i projektami w nowym  okresie programowania PROW 2014 – 2020.

W celu przedstawienia  przykładowych projektów i działań realizowanych w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenie „Kraina Sanu” – LGD zaprosiło do współpracy grupę osób zaangażowanych w działalność Stowarzyszenia reprezentujące Gminy należące do obszaru LGD. Na każdą LGD przewidziano 6 minut antenowych.

Miejscem nagrań była Zagroda edukacyjna „W Międzyczasie” w Cieplicach. Nagrania rozpoczęły się od występu Zespołu ludowego „Jagoda” z Dąbrowicy, który wykonał regionalne przyśpiewki. Następnie miłośnicy nordic walking wraz z Panią Ewą Kubrak – instruktorem  zaprezentowali prawidłową technikę marszu z kijkami.

Atrakcją dla najmłodszych były prowadzone przez Panią Elżbietę Starzak warsztaty rękodzielnicze- wyklejanie wełną. Natomiast starsze dzieci mogły spróbować swoich sił na kołach garncarskich i poznać prawidłową technikę wykonywania naczyń z gliny.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Leżachowie zaprezentowały swoje potrawy regionalne, m.in. pierożki leżachowskie (produkt Pani Lidii Mróz wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych), kapuśniaczki, paluszki z kminkiem, pieróg z kaszy gryczanej, piernik, chleb ze smalcem i różnego rodzaju wypieki.

W dalszej kolejności nagrań został przeprowadzony wywiad z Panem Stanisławem Wielgosem – Prezesem Stowarzyszenia „Kraina Sanu”- LGD, Panią Elżbietą Starzak – właścicielką Zagrody Edukacyjnej „W Międzyczasie ” oraz z Panią Lidią Mróz – członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Leżachowie.

Na planie gościliśmy także lokalnych twórców ludowych, którzy zaprezentowali swoje dzieła artystyczne. Pani Zuzanna Zamorska z Tryńczy zaprezentowała swój dorobek artystyczny, którym jest zbiór haftowanych serwet oraz zademonstrowała sztukę ich wykonania. Kolejnym twórcą prezentującym swój dorobek była Pani Maria Pruchnicka z Jagiełły, która przybliżyła sztukę wyszywania gorsetów, origami, a także zademonstrowała wykonanie prac artystycznych ze wstążek. Zajmująca się bibułkarstwem Pani Maria Drapała oprócz prezentacji swoich prac przedstawiła technikę wykonania kwiatów z bibuły.

Po prezentacji twórczości lokalnej  Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Zapałowa wykorzystując walory kuchni ,,Zagrody edukacyjnej” urządzonej w stylu naszych przodków wtajemniczyły w wykonanie pierogów oraz proziaków wypiekając  je na rozgrzanej płycie kaflowego pieca. Pozwoliło to wszystkim przenieść się w czasy dzieciństwa, gdzie taki zapach unosił się na co dzień. Panie z KGW z Zapałowa zaprezentowały również swoje produkty lokalne, m.in. rogaliki, pierniki ręcznie zdobione, makowiec, sernik oraz ciasta drożdżowe.

Dla smakoszy serów była okazja degustacji różnego rodzaju serów kozich, m.in. z ziołami, z nasionami czarnuszki, wędzone oraz mozzarella produkowane przez Panią Elżbietę Starzak.

Kolejnym elementem nagrań był wywiad przeprowadzony z Panem Pawłem Preisner – właścicielem Bacówki Radawa SPA, który wnioskował o dofinansowanie w ramach naboru wniosków przeprowadzonego przez Stowarzyszenie w zakresie rozwijania działalności gospodarczej.

Wszystkim osobom biorącym udział i zaangażowanym w przygotowanie jak i prezentację produktów lokalnych i dorobku artystycznego, serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, który będzie wyemitowany 26 lipca o godz. 21.00 w programie TVP3 Rzeszów ,,PROWadzimy na starcie”.