Finał ,,Konkursu Bożonarodzeniowego” w Rzeszowie

W okresie przedświątecznym , dnia 19 grudnia br. Stowarzyszenie ,,Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania wzięło udział w kolejnej edycji  ,,Konkursu Bożonarodzeniowego” w Rzeszowie zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Celem konkursu było wyłonienie i promowanie najlepszych potraw bożonarodzeniowych i obrzędów oraz poznawanie i kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych województwa podkarpackiego. Do konkursu zgłosiło się 24 Lokalne Grupy Działania z terenu województwa podkarpackiego. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: stołu wigilijnego i obrzędów bożonarodzeniowych.

Stowarzyszenie ,,Kraina Sanu” – LGD reprezentowane było przez Stowarzyszenie Krzewienia Kultury i Tradycji ,,Piganeczki” z Pigan (gmina Sieniawa) w kategorii ,,stołu wigilijnego”, za co otrzymaliśmy wyróżnienie. Przygotowany stół wigilijny prezentował się bardzo okazale. Nie zabrakło na nim tradycyjnych potraw wigilijnych: kapusty, pierogów z kapustą, pierogów ruskich, gołąbków z kaszą gryczaną polanych sosem grzybowym, barszczu czerwonego z uszkami i kapuśniaczków. A na słodko skosztować można było pierniczki, ciastka z serem, ciastka amoniaczki, wilijnik, syrnik z krupami, szarlotkę z jabłkami oraz tradycyjny kompot z suszonych owoców. Nie zabrakło tradycyjnych symboli bożonarodzeniowych. Na środku stołu w otoczeniu pieczonego chleba i opłatków w żłobie na sianku położone było Dzieciątko. Obok stołu i snopa słomy doskonale prezentowała się choinka ozdobiona ciastkami, jabłuszkami oraz ręcznie robionymi ozdobami. Pod stołem rozłożone było siano, jako symbol ubóstwa żłobu. Wszyscy zajadali się pysznościami wigilijnymi wspólnie wyśpiewując kolędy.