Targi LGD na rzeszowskim deptaku

W niedzielę 2 września br. w Rzeszowie odbyła się IV edycja Targów Lokalnych Grup Działania z terenu województwa podkarpackiego. W tegorocznej edycji targów do celów wystawienniczych udostępniono deptak przy ulicy 3 Maja. Organizatorem Targów był Samorząd Województwa Podkarpackiego, natomiast współorganizatorami byli Urząd Miasta Rzeszowa i Polskie Radio Rzeszów. Podczas targów 25 Lokalnych Grup Działania z terenu województwa podkarpackiego zaprezentowało produkty tradycyjne i rękodzielnicze, które są wytwarzane na obszarze działania poszczególnych LGD. Podczas targów przeprowadzony został konkurs na ,,Najlepsze stoisko wystawowe”.

Stowarzyszenie ,,Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania reprezentowane było przez 9 wystawców. Pani Danuta Krupka z Leżachowa zaprezentowała 3 produkty lokalne: leżachowskie rurki z masą, kapuśniaczki leżachowskie i chleb leżachowski. Chlebek leżachowski świetnie smakował ze smalcem z dodatkiem kiełbasy, jabłka i cebulki, którym zajadali się odwiedzający stoisko, a na słodko skosztować można było leżachowskie babeczki z kremem, które również przygotowała Pani Danuta Krupka. Wśród produktów tradycyjnych znalazły się także pierożki leżachowskie przygotowane przez Panią Lidię Mróz z Leżachowa i pierożki drożdżowe z kaszą gryczaną w wykonaniu Pani Marii Drapały z Sieniawy. Słodkościami kuszącymi ze stoiska były również grzebyczki sieniawskie przygotowane przez Panią Marię Tasior z Sieniawy. Wśród licznych smakowitości znalazły się kartoflak i kółka babci Danusi prezentowane przez Panią Danutę Jendruch z Morawka. Odwiedzający nasze stoisko degustowali różnego rodzaju miody Pani Natalii Leban z Gospodarstwa rolno – pasiecznego z Morawska.

Niewątpliwie interesującą częścią wystawy stały się rzeźby i ikony Pana Krzysztofa Dziamary z Tryńczy. Serwety i wydziergane dzwoneczki wykonane przez Panią Marię Słysz z Gniewczyny Trynieckiej przyciągało sporą publiczność. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także obrazy wykonane haftem krzyżykowym przez Panią Halinę Kogut z Gniewczyny Łańcuckiej a także kwiaty wyrabiane z bibuły przez Panią Marię Drapałę.

Podczas targów odbywały się występy zespołów Klaps i Wojowniczki z Rzeszowskiego Domu Kultury oraz zespołu Pieśni i Tańca ,,Twierdzanie”. Ponadto wystąpiła Rzeszowska Grupa Artystyczna Arkadiusza Kłusowskiego. Swój koncert dali również soliści i grupa artystycznej z centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Targi były doskonałą okazją do promocji produktów kulinarnych i dziedzictwa kulturowego obszaru Stowarzyszenia LGD ,,Kraina Sanu”.

Wszystkim osobom reprezentującym nasze Stowarzyszenie składamy serdeczne podziękowania za trud włożony w przygotowanie stoiska.