Z wizytą w Skansenie

17 czerwca br. Stowarzyszenie ,,Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania gościło w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Celem wyjazdu była prezentacja dorobku kulturalnego, kulinarnego i artystycznego z terenu LGD.

Swój dorobek kulturalny zaprezentowały: zespół śpiewaczy ,,Jarzębina” z Kuryłówki oraz zespół ,,Piganeczki” z Pigan.  Oba zespoły oprócz dawnych ludowych pieśni i przyśpiewek, zaprezentowały lokalne kulinaria  i rękodzieło ludowe. Pani Bronisława Bajor z Pigan częstowała gościnnikiem chlebowym i szyszkami piwnymi, które oczekują na wpis na Listę Produktów Tradycyjnych. Na wystawie nie zabrakło najczęściej spotykanej formy rękodzieła jaką jest wyrób kwiatów z bibuły, które można było podziwiać dzięki Pani Monice Dudzie z Sieniawy, Pani Danucie Kotuła z Kuryłówki i Pani Marii Drapały z gospodarstwa agroturystycznego ,,Nad Sanem” z Sieniawy. Pani Maria Drapała oprócz kwiatów przygotowała lokalny produkt: pieróg z kaszy gryczanej. Ponadto z wielkim zaangażowaniem udzielała lekcji wyrobu kwiatów z bibuły, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród osób starszych jak i dzieci. Ciekawym elementem wystawy były rzeźby i ikony wykonane przez Pana Krzysztofa Dziamara z Tryńczy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się obrazy wykonane haftem krzyżykowym przez Panią Halinę Kogut z Gniewczyny Łańcuckiej. Kolejną formą rękodzieła prezentowanego w Skansenie były piękne haftowane serwety wykonane przez Panią Marię Słysz z Gniewczyny Trynieckiej i Panią Danutę Kotułę z Kuryłówki. Podczas wystawy można było degustować różnego rodzaju miody Pani Natalii Leban z Gospodarstwa rolno – pasiecznego z Morawska. Pani Natalia pokazywała również jak wyrabia się świeczki woskowe. Najmłodszych uczestników zwiedzających Skansen do stoiska Krainy Sanu najbardziej przyciągał pokazowy ul z pszczołami.

Wszystkim uczestnikom niedzielnego pobytu w Skansenie serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy ze Stowarzyszeniem ,,Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania.