Konkurs wielkanocny

Wzorem lat ubiegłych, jak również i w tym roku w dniu 19 kwietnia br. Stowarzyszenie ,,Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania brało udział w kolejnej edycji ,,Konkursu Wielkanocnego” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Finał tegorocznej edycji konkursu odbył się podczas  XXIII Podkarpackiej  (XII Ogólnopolskiej) Parady Straży Wielkanocnych „Turki 2015” w Gniewczynie Trynieckiej (gmina Tryńcza).

Do udziału w konkursie zgłosiło się 16 Lokalnych Grup  Działania z terenu województwa podkarpackiego. Tegoroczny konkurs przeprowadzono w kategorii ,,stół wielkanocny”. Stowarzyszenie „Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania reprezentowane było przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wólki Grodziskiej (gmina Grodzisko Dolne), które prezentowało potrawy oraz elementy tradycji charakterystyczne dla regionu, jak również obrzędy związane ze Świętami Wielkiej Nocy.

Przygotowany na konkurs stół, zastawiony lokalnymi świątecznymi smakołykami prezentował się bardzo okazale. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy wielkanocne: żur, ser wielkanocny ,,gomułki”, pieczony chleb, chrzan, jajka faszerowane, wędliny, ser z kminkiem, pasztet z zająca, rolada z ciastem francuskim oraz smalec z ziołami. Stół wielkanocny obfitował różnego rodzaju słodkościami, m. in. mazurkami, babkami wielkanocnymi tj. serowymi, piaskowymi i drożdżowymi. Ponadto panie przygotowały jagodzianki, wieniec drożdżowy, różne rodzaje ciast i ciasteczek.  Nie zabrakło również przepięknej dekoracji stołu, tj. pisanek z filcu, skrobanek, baranków wypiekanych z chleba, wyrabianych z masła oraz z masy solnej. Uwagę osób odwiedzających stoisko przyciągał kosz wielkanocny ze święconką, który ma swoją historię – pochodzi z czasów przedwojennych.

Stowarzyszenie ,,Kraina Sanu” – LGD otrzymało wyróżnienie za udział w konkursie.  Przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich reprezentującego naszą LGD odebrała z rąk  Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego Pana Lucjana Kuźniara pamiątkowy dyplom oraz nagrodę rzeczową.

Warto podkreślić, że reprezentujące nas panie wykazały ogromne zaangażowanie jak
i dbałość o każdy szczegół w prezentacji potraw i ozdób wielkanocnych.

Paniom serdecznie dziękujemy za reprezentację naszej LGD na konkursie oraz za  wysiłek i ogrom pracy włożonej w przygotowanie stołu wielkanocnego, promocję lokalnych potraw i tradycji wielkanocnych naszego regionu.