„Szkoła na ludowo” w Zespole Szkół w Dąbrowicy

Zespół Szkół w Dąbrowicy w gminie Kuryłówka to placówka, w której upowszechnia się wartości i bogactwa tkwiące w ludowej kulturze. Dzięki dotacji udzielonej przez Stowarzyszenie ,,Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania w ramach ,,Grantów Krainy Sanu” trwają działania edukacji regionalnej związane z realizacją operacji „Szkoła na ludowo”.

Uczniowie klas IV i V wzięli udział w wyprawie do ludowej przeszłości i odwiedzili Mini skansen w Przychojcu w gospodarstwie agroturystycznym Pani Czesławy Zawadzkiej. Była to wyjątkowa wędrówka śladami kultury materialnej dawnej wsi, tradycyjnych zawodów rękodzieła i twórczości ludowej, zielarstwa i wspaniałych zapachów. Bo tam wszystko zadziwiało swoim niepowtarzalnym urokiem na czele z Panią Czesławą – przewodnikiem po ludowej krainie.

Dzieci zwiedziły chaty wiejskie i stodołę „Klepisko”, gdzie zgromadzone  eksponaty prezentowały życie wsi z XIX w. Tu można dotykać eksponaty, a przez to je poznawać i użytkować w działaniu. Tak było z cepem nie tak łatwym w użyciu, jak twierdzili chłopcy ustawieni w kolejce do próby (choć wszyscy wiedzą, że prostym w budowie!). Dziewczynki zainteresowały się techniką, wzorami i wielobarwnymi kompozycjami bibułkarskimi, kwiatów i nietypowych ozdób – pająków. Wszyscy zachwyceni opowieściami i wytworami związanymi z plecionkarstwem, garncarstwem, kowalstwem, zabawkarstwem, włókiennictwem i wieloma innymi ludowymi, niestety ginącymi  zawodami.

W edukacyjnym zakątku „Od ziarenka do bochenka” uczniowie rozpoznawali czynności i sprzęt związany z pracami od siewu do pozyskania mąki, poznawali kulinarne tradycje dotyczące wypieku chleba i innych ludowych produktów piekarniczych. Niecodzienny zajęciem, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem okazały się warsztaty kulinarne. Samodzielne przygotowanie ciasta, wykrawanie i pieczenie w tradycyjnym  piecu proziaków to działanie, które zintegrowało dziewczynki i chłopców. Degustacja własnoręcznie wykonanych wypieków z dodatkiem pachnących syropów i kwiecistej lemoniady była zwieńczeniem kulinarnych zmagań.

I  jeszcze na chwile edukacyjnego relaksu spotkanie z gospodynią Panią Czesławą w ziołowym ogródku i prezentacja roślin. „Zioła leczą, żywią, upiększają”- dzieci rozpoznawały, uczyły się zapachów, poznawały zastosowanie w kuchni, lecznicze i zdrowotne znaczenie ziół uznawanych niegdyś w ludowej tradycji, a współcześnie coraz częściej i bardziej doceniane.

Do takiej wsi mógłbym wrócić, bo tu mnie wszystko ciekawi” – to wyjątkowe słowa wypowiedziane przez dziecko cywilizacji komórki i komputera, ucznia zauroczonego dawna wsią. To też głęboki ukłon w stronę wsi dawnej, ludowej, wsi z klimatem…

W szkole ogłoszone zostały konkursy: piosenki ludowej wykonywanej w grupie i plastyczny „To i owo na ludowo” na wykonanie malowanki na wzorze, łyżce drewnianej, na talerzu oraz wycinanki. Cele konkursu są wyraźnie określone, to rozbudzanie zainteresowania kulturą ludową i popularyzacja piosenek ludowych, prezentacja cennych wartości polskiej kultury ludowej tkwiących w folklorze muzycznym, promocja twórczości artystycznej, integracja szkoły ze środowiskiem oraz promowanie działań szkoły i  Stowarzyszenia ,,Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania w środowisku lokalnym.

Wkrótce „Dzień folkloru” połączony z  podsumowaniem konkursowych zmagań plastycznych i muzycznych oraz wystawą wytworów warsztatów bukieciarstwa „Wypełniamy domostwa radością i kolorem”. A nagrody dla laureatów konkursów zakupione dzięki ,,Grantom Krainy Sanu” czekają bardzo atrakcyjne i są oczywiście „na ludowo”.